Lidhje

Kandidati presidencial Trump nën kritika nga republikanë e demokratë


Donald Trump

Kandidati republikan për president Donald Trump po e gjen veten nën presion për disa komente në lidhje me abortin dhe për faktin se mori në mbrojtje ndihmësin e tij kryesor të fushatës, i akuzuar për përdorim force ndaj një personi. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës Jim Malone, vështirësitë me të cilat po ndeshet zoti Trump vijnë në një kohë vendimtare në garën paraprake republikane.

Donald Trump është në pozita mbrojtëse lidhur me komentet që bëri në televizionin MSNBC, kur tha se gratë që bëjnë abort duhet të ndëshkohen, nëse aborti është i paligjshëm.

Më pas zoti Trump nxori një deklaratë ku thoshte se, në qoftë se aborti bëhet në mënyrë të paligjshme, ata që e kanë ofruar këtë abort duhet të ndëshkohen e jo gratë.

Zoti Trump është gjithashtu nën presion se ka mbrojtur menaxherin e fushatës, Corey Lewandowski, i akuzuar se i ka kapur me forcë krahun një gazetareje, e cila po përpiqej t’i bënte pyetje.

"Unë e di se do të ishte shumë e lehtë për mua t’i hiqja qafe njerëzit. Por unë nuk e bëj këtë, përkundrazi, u dal zot atyre," tha zoti Trump.

Rivali republikan Ted Cruz nuk vonoi ta sulmonte rivalin për çështjen e abortit.

"Ju e dini, se ai koment ishte e gabuar, është një provë e re se sa pak ka menduar Donaldi për çështjet serioze me të cilat përballet vendi", tha senatori Kruz.

Guvernatori i Ohajos, John Kasich tha se zoti Trump nuk është i kualifikuar për të qenë president.

"Më duhet të them se kur je komandant i përgjithshëm dhe udhëheqës i botës së lirë, nuk ke kohë për mëdyshje. Duhet ta bësh siç duhet që herën e parë."

Zoti Trump u kritikua ashpër edhe nga demokratja Hillary Clinton që po bën fushatë në Nju Jork.

"Nëse e trajton abortin si krim, atëhere edhe gratë apo mjekët do t’i shohësh si kriminelë. Më bën përshtypje fakti se republikanët duan një qeveri të kufizuar, përveçse kur bëhet fjalë për të drejtat e grave."

Kritika bëri edhe rivali i saj Bernie Sanders:

"Ne nuk e dimë se në cilën botë jeton Donald Trumpi.”

Problemet për zotin Trump vijnë në prag të zgjedhjeve paraprake të së martës në Wisconsin, ku sondazhet tregojnë se zoti Cruz kryeson. Analisti John Fortier thotë se veç kësaj, zoti Trump figuron dobët në anketa nëse zgjedhjet e përgjithshme bëhen tani.

"Ai ka një elektorat të ndryshëm, ku bëjnë pjesë njerëz nga më të ndryshmit. Fushata e tij është tepër e ashpër dhe e paqytetëruar.”

Zoti Trump ende ka epërsi përsa i përket numrit të delegatëve, por nëse ai paraqitet dobët në Wisconsin, kjo mund të rrisë shanset që kuvendi kombëtar republikan në muajin korrik ta kontestojë një emërim të tij të mundshëm.

Shiko komentet (4)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG