Lidhje

PS, referendum për mandatin e Ramës


Në Shqipëri, anëtarët e partisë socialiste votuan sot në një referendum për cështjen e mandatit të kryetarit të tyre Edi Rama, duke ju përgjigjur pyetjes nëse duhej konsideruar i rinovuar automatikisht mandati i kreut të Partisë kur ai është ndërkohë kryeministër

Organizimi i referendumit u vendos nga Kongresi i mbajtur muajin e kaluar, pas debateve të gjata në gjirin e socialistëve, ku protagonist ishte deputeti kritik Ben Blushi. Kryetari Rama pranoi se ishte shkelur statuti i partisë me moszhvillimin e zgjedhjeve për kryetarin e ri në vjeshtën e 2013, ndonëse ai këmbënguli se një gjë veprim i tillë nuk do të kishte patur kuptim në momentin kur socialistët sapo kishin marrë drejtimin e vendit.

Deputeti Blushi, por dhe disa figura të tjera që e mbështesin atë e kanë konsideruar këtë proces në shkelje të statutit. Ndërsa procesi i votimit ishte drejt fundit, zoti Blushi renditi një sërë shkeljesh, sipas tij, duke nisur që nga reduktimi i numrit të anëtarëve, nga 94 mijë, të llogaritur në fazën e zgjdhjes së delegatëve për në Kongres, te 81 mijë e 500 që u deklaruan zyrtarisht nga Partia socialiste. Zoti Blushi kontestoi faktin se atyre që ishin kundër nuk ju lejua të kishin vëzhgues, numërues apo të verifikonin listat. Sipas tij i gjithë procesi kanë qenë i manipuluar.

Figura qëndrore të socialistëve, rrëzuan pretendimet e zotit Blushi duke e konsideruar referendumin si një provë të demokracisë së brendshme në parti. Edhe kryetari Rama, u shpreh se “është hera e parë në historinë e pluralizmit, që një parti i drejtohet instrumentit të referendumit dhe u jep mundësi të gjithë pjesëtarëve të familjes së saj për të qenë pjesë e një vendimmarrje me rëndësi”.

Referendumi u mbyll në orën 16.00 përvec kryeqytetit ku u shty deri në orën 18.00. Deri pasdite vonë nuk ka patur një njoftim zyrtar për pjesmarrjen në referendum në rang vendi.

Shiko komentet (9)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG