Lidhje

Bie çmimi i naftës bruto


.

Çmimi i naftës ra sot përsëri, pasi vendet kryesore prodhuese dështuan të binin dakort për ngrirë kuotat e prodhimin në mënyrë që të stabilizohej tregu.

Çmimi i naftës bruto ra 5 për qind sot paradite.

Ministrat nga 18 vendet e OPEC-ut dhe jo të OPEC-ut thanë të djelën pas një takimi në Katar se duhet "më shumë kohë", për të marrë një vendim që prodhimi i naftës të mos i kalojë kuotat e janarit. Ata po kërkojnë stabilitet, pasi çmimet e naftës ranë nga mbi100 dollarë për fuçi në vitin 2014, në çmimin aktual prej rreth 40 dollarësh për fuçi.

Çmimet më të ulta i kanë kushtuar eksportuesve të naftës miliarda dollarë humbje në të ardhura dhe kanë dëmtuar ekonomitë tashmë të brishta që mbështen në këtë sektor.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG