Lidhje

Rruga e Hebrejve në Vlorë


Rruga e Hebrenjve ne Vlore
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

Rruga e Hebrenjve ne Vlore

Në qytetin e Vlorës një rrugë quhet "Rruga e Hebrejve " dhe shënon marrëdhëneit shumë të mira të banorëve të Vlorës me këtë komunitet. Historianët në Vlorë vlerësojnë se këto marëdhënie kanë nevojë të përcillen me më shumë dokumente dhe arkiva në muzeumet e qytetit . Në keto muzeume edhe tani ka dëshmi historike mbi hebrejtë që jetuan në periudha të ndryshme në këtë qytet. Ndërkohë në Vlorë po rritet shqetësimi për disa vlera të vjetra arkitekturore që cënohen nga ndërtimet pa kriter.

Rruga e Hebrenjve ne Vlore
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:28 0:00

XS
SM
MD
LG