Lidhje

Berisha përjashtohet sërish nga parlamenti


Mbrëmë vendimi i Byrosë, pas deklaratave të ish kryeministrit ndaj pasuesit të tij Edi Rama, gjatë seancës të së enjtes

Në Shqipëri Byroja e Parlamentit shqiptar vendosi mbrëmë përjashtimin me 10 ditë të ish kryemiistrit Sali Berisha. Kërkesa për masën disiplinore ndaj tij u bë nga grupi socialist për shkak të deklaratave të tij gjatë seancës parlamentare të së enjtes, ku ai sulmoi kryeministrin duke e quajtur kriminel. Zoti Berisha u shpreh se këtë term e ka përdorur kryeministri për të përkufizuar banorët e Veriut të Shqipërisë, por kjo u konsiderua nga socialistët si një tentativë për krijimin e dasive mes Veriut dhe Jugut të vendit.

Në përfundim të mbledhjes së Byrosë parlamentare përfaqësuesi socialist Taulant Balla tha se vendimi kishte qenë rigortozisht i lidhur me respektimin e rregullores së parlamentit “pasi është e papranueshme thirrja që ne si shumicë të mos respektojmë rregullat dhe ligjet kur këtë e bën Sali Berisha”.

Por përfaqësuesi i Partisë Demokratike Edmond Spaho u shpreh se sipas tij “është e disata herë që sapo i afrohemi momentit të votimit të Reformës në Drejtësi, një grup brenda PS-së është i interesuar që ta shohë PD-në jashtë parlamentit dhe ndaj ndërmarrin iniciativa të tilla që realizohen lehtësisht me mekanizmin e votës që kanë në Byronë e Kuvendit”.​

Kjo është hera e dytë brenda një muaji që zoti Berisha ndëshkohet me përjashtim nga parlamenti. Një muaj më parë, ndaj tij u mor e njejta masë, pasi gjatë një seance bëri thirje që qytetarët të marrin armët e të mbrohen nga qeveria. Pas përjashtimit të tij opozita reagoi ashpër duke bojkotuar parlamentin gjatë të gjithë kohëzgjatjes së dënimit të ish kryeministrit.

Për vendimin e mbrëmshëm nuk ka patur ende një qëndrim zyrtar të demokratëve. Mbetet për t’u parë nëse përjashtimi i zotit Berisha do të ndikojë apo jo në organizimin e takimit të pritshëm mes kryetarit të opozitës Lulzim Basha me kryeministrin Edi Rama për të diskutuar mbi Reformën në Drejtësi dhe atë Zgjedhore. Dje të dy drejtuesit e forcave kryesore politike në vend ranë dakort në parim që të ulen së bashku për të diskutuar për këto cështje.

Shiko komentet (4)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG