Lidhje

Qeveria turke vazhdon masat ndëshkuese


Turqia shkarkoi nga detyra më shumë se 10 mijë punonjës të shërbimit civil ndërsa qeveria vazhdon masat ndëshkuese pas grushtit të dështuar të shtetit në korrik.

Njoftimet për pushimin nga puna të akademikëve, mësuesve dhe punonjësve të shëndetësisë u publikuan të shtunën në mbrëmje.

Turqia ka shkarkuar nga detyra më shumë se 80 mijë punonjës të shërbimit civilë dhe ka arrestuar më shumë se 30 mijë të tjerë lidhur me grushtin e shtetit.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka akuzuar vazhdimisht klerikun Fethullah Gulen si personin që qëndron prapa përpjekjeve për grusht shteti që la të paktën 270 të vdekur.

75 vjeçari Gulen ka jetuar në mërgim në Shtetet e Bashkuara që nga viti 1999 dhe ka mohuar përfshirjen në përpjekjet për grusht shteti. Turqia kërkon ekstradimin e tij.

Presidenti Barack Obama i tha zotit Erdogan në takimin e nivelit të lartë të G-20ës në fillim të vitit se Uashingtoni është i përgatitur të orfojë çdo mbështetje të nevojshme për hetimet për grushtin e shtetit dhe për të sjell personat përgjegjës para drejtësisë. Por zyrtarët amerikanë kanë thënë se çdo ekstradim do të duhet të miratohet nga sistemi i drejtësisë amerikane.

XS
SM
MD
LG