Lidhje

Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar


Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar

3 dhjetori është Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar. Në Shqipëri 6.2 % e popullsisë mbi moshën 15 vjeç vuajnë nga një formë e aftësisë së kufizuar, ndërsa në nivel botëror personat me aftësi të kufizuar përbëjnë 15% të popullsisë. Edhe në Shqipëri, Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar synon të ndërgjegjësojë strukturat shtetërore dhe shoqërinë civile për t’u përfshirë në procesin e integrimit të këtyre përsonave, të cilët vazhdojnë të kenë nevojë për një trajtim të përshtatshëm shëndetësor, shkollim, të drejtën për strehim dhe për të lëvizur pa barriera.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës në Shkodër, Pëllumb Sulo, përgatiti kronikën:

Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuar
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG