Lidhje

Kosovë, thirrje për ndriçimin e fatit të personave të zhdukur


Kërkohet ndriçimi i fatit të personave të zhdukur gjatë luftës

Zyrtarë të Bashkimit Evropian në Kosovë bënë thirrje të mërkurën që autoritetet e Prishtinës dhe Beogradit të rrisin angazhimin e tyre politik për ndriçimin e fatit të personave që edhe 17 vjet pas luftës llogariten të zhdukur. Gjatë prezantimit të një udhëzuesi për Familjet e të zhdukurve në Kosovë, ata thanë se të dyja vendet duhet të përkushtohen për të zbuluar edhe kryesit e krimeve dhe vënien e tyre para drejtësisë. Në Kosovë edhe më tej nuk dihet asgjë për fatin e mbi 1 mijë 600 personave, pjesa më e madhe të përkatësisë kombëtare shqiptare.

Kosove, thirrje per ndricimin e fatit te personave te zhdukur
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

XS
SM
MD
LG