Lidhje

Mblidhet parlamenti i Maqedonisë


Maqedoni: Mblidhet parlamenti i ri
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Të premten u bë konstituimi i parlamentit të Maqedonisë, pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit. Megjithatë, ende nuk dihet se kush do të jetë kryetar i tij. Nga ana tjetër, asgjë zyrtare për bisedime në lidhje me formimin e qeverisë së re.

Maqedoni: Mblidhet parlamenti i ri
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:09 0:00

Parlamenti i ri i Maqedonisë i dalë nga zgjedhjet e 11 djetorit u mblodh sot, për të verifikuar mandatet e secilit prej deputetëve. Por seancës i paraprinë pakënaqësi, të shprehura sidomos nga Lidhja Social-Demokrate maqedonase për shkak të drejtimit me të nga ish-kryetari i parlamentit Trajko Velanovski dhe jo nga deputeti më i moshuar siç është tradita. Deputeti më i moshuar në këtë rast është Branko Manojlovski, nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim. Ai është shqiptar nga Reka e Epërme në Maqedoninë perëndimore. Por, me që seancat parlamentare nuk drejtohen në gjuhën shqipe, VMRO-DPMNE-ja dhe ish-kryetari i parlamentit Velanovski e thyen traditën, duke u thirrë në ndryshimet e ligjit për parlamentin.

Sidoqoftë, në seancën e sotme nuk u arrit as të zgjidhjet kryetari i ri i parlamentit. Kjo për shkak se ende nuk dihet se kush do ta formojë qeverinë e vendit. Sipas pritjeve, ky post mund t’i takojë ndonjërës prej partive shqiptare.

Ndërkohë, pati edhe reagime nga Lëvizja Besa, përkatësisht ligjvënësi i ri Zeqirja Ibrahimi kërkoi që të mos i verifikohej mandati i deputetit Johan Tarçullovskit, nga radhët e VMRO-DPMNE-së, i cili ish i akuzuar nga Gjykata për krime në Hagë për shkak të vrasjes së dhjetë civilëve në fshatin Lubeten në Shkupit pak ditë para arritjes së Marrvëshjes së Ohrit në vitin 2001. Tarçullovski për këtë ka vuajtur 2/3 e kohëzgjatjes së dëmimit ose tetë vjet burg.

Në seancë nuk morën pjesë dy deputetët e Partisë Demokratike Shqiptare, një nga ta vetë Menduh Thaçi, i cili përmes Fejsbukut ka njoftuar dorëheqjen nga kreu i partisë.

Në ditët e para të Vitit të ri 2017 parlamenti pritet të zgjedh kryetarin dhe organet tjera drejtuese.

VMRO-DPMNE ka 51 mandate, por ka shumë paqartësi nëse do të arrijë ta formojë qeverinë, për çka nevojiten 61 vota. Lidhja Social Demokrate ka 49 deputetë, BDI 10, Lëvizja Besa 5, Aleanca për Shqiptarët 3 dhe PDSH 2 deputetë.

XS
SM
MD
LG