Lidhje

SHBA, agjencitë e zbulimit informojnë presidentin e zgjedhur


Presidenti i zgjedhur Donald Trump, i cili ka hedhur poshtë idenë se Rusia ka ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit, do të marrë sot një informacion të plotë nga krerët e komunitetit amerikan të zbulimit.

Zoti Trump ka mbajtur qëndrim tepër kritik ndaj agjencive të zbulimit, diçka e pazakontë për një president të zgjedhur, edhe pse dje ai e zbuti pak tonin.

Ndërkaq, drejtori i shërbimeve amerikane të zbulimit thotë se është më i bindur se kurrë që Rusia ka përdorur sulmet kibernetike për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale.

Ai paralajmëroi zotin Trump të mos bëjë komente nënvlerësuese ndaj agjencive të zbulimit.

Kritikat e matura, por të pazakonta nga drejtori i shërbimeve të zbulimit James Clapper në një seancë me pyetje-përgjigje të zhvilluar dje në Senat, janë një tjetër dëshmi e fërkimeve mes presidentit të ardhshëm dhe specialistëve që shërbejnë si sytë e veshët e Amerikës:

“Mendoj se publiku duhet të informohet sa të jetë e mundur mbi këtë temë,” shprehet Drejtori i Shërbimeve të Zbulimit James Clapper para senatorëve, ku tha se raporti i administrates Obama mbi piraterinë kibernetike ruse do të lëshohet javën e ardhshme dhe nuk do të lërë dyshime për synimet e Moskës që të ndikonte në zgjedhjet amerikane.

“Kjo ishte një fushatë zgjedhore me shumë elementë. Pirateria kibernetike ishte vetëm një prej tyre; përveç saj u shoqërua me propagandë, dizinformim dhe lajme të sajuara,” tha zoti Clapper.

“Kundërshtarët tanë kanë arritur në përfundimin se përfitimet për sulme kundër Amerikës janë më të mëdha se sa çmimi që do të paguajnë,” thotë John McCain.

Senatori McCain kryeson Komisionin e Senatit për Shërbimet e Armatosura. Ai i ka cilësuar si akt lufte sulmet kibernetike ruse, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara e lejuan këtë situatë, pasi nuk po tregoheshin vigjilente.

“Për momentin nuk kemi një vijë politike, apo strategji. Nuk kemi një përgjigje ndaj këtyre sulmeve”.

Dje Donald Trump komentoi në Twitter se është “simpatizant i fortë” i shërbimeve të zbulimit. Por presidenti i zgjedhur ka vënë në pikëpyetje nevojën për seanca informimi mbi faktet e mbledhura nga këto shërbime, ka folur për gabime të CIA-s në të kaluarën dhe disa herë ka hedhur poshtë përfundimet e agjencive inteligjente se Rusia ishte pas piraterisë kibernetike gjatë zgjedhjeve.

“Kush përfiton kur personi që do të bëhet komandant i përgjithshëm flet me përçmim për shërbimet e zbulimit,” pyet Senatorja demokrate Claire McCaskill.

“Mendoj se ekziston dallim mes skepticizmit dhe nënvlerësimit,” shprehet zoti Clapper.

“Ato që bëjmë ne, në masë jo të vogël marrin shtysë nga besimi që kanë udhëheqësit e vendit tek ne. Pa këtë besim… nuk do të doja që të ballafaqohemi me një skenar ku specialistët tanë vendosin të dorëhiqen nga postet e tyre,” thotë Admirali Michael Rodgers i Komandës Kibernetike Amerikane.

Në Kongres po shtohen impulset dypartiake për ndëshkime më të forta kundër Rusisë.

“Nuk ka dyshim, asnjë dyshim se rusët ndërhynë, sulmuan dhe vodhën informata dixhitale dhe më pas i përdorën si armë kundër Shteteve të Bashkuara, prandaj duhet të vendosim sanksione edhe më të rënda,” thotë Senatori demokrat Richard Blumenthal.

“Nuk ka diskutim që rusët e ndërmorën sulmin këtë herë; por herën tjetër mund të jenë iranianët apo kinezët. Këtë radhë u sulmuan demokratët, herën tjetër mund të sulmohen republikanët nëse nuk e ndalim këtë përpjekje,” thotë senatori republikan Lindsey Graham.

Ky qëndrim dypartiak ndaj sulmeve kibernetike nuk gjen jehonë në komentet e presidentit të zgjedhur Trump, i cili ka ngritur idenë se përfundimet e agjencive të zbulimit mund të jenë frymëzuar nga motive politike.

Pas skepticizmit që ai ka shprehur për muaj me radhë nuk pritet që sesioni i sotëm informues me shërbimet e zbulimit të arrijë t’ia ndryshojë rrënjësisht mendimin zotit Trump.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG