Lidhje

Nënpresidenti Biden merr Medaljen e Lirisë


Biden - 03

Presidenti Barack Obama befasoi dje Zëvendëspresidentin Joe Biden duke i akorduar “Medaljen Presidenciale të Lirisë”, e cila është medalja më e lartë që mund t’i jepet një personi civil.

Në ditët e tij të fundit në Shtëpinë e Bardhë, rrethuar nga miq të përlotur dhe familje, Presidenti Barack Obama të enjten i dha Medaljen Presidenciale të Lirisë, Joe Biden, njeriut që e quajtur "zëvendëspresidentin më të mirë që kemi parë ndonjëherë. ''

Nënpresidenti u shokua nga njoftimi i papritur i presidentit Obama se po i jepte nderimin më të lartë civil të vendit, njeriut që e kishte në të djathtë për tetë vjet. Biden u largua nga kamerat, fshihu lotët, pastaj qëndroi stoikisht ndërsa presidenti Obama i vendosi dekoratën me fjongot blu dhe të bardhë rreth qafës së tij.

XS
SM
MD
LG