Lidhje

Presidenti Trump i uron pavarësinë Kosovës


President Donald Trump meeting with business leaders at the White House.

Presidenti amerikan Donald Trump tha se e ardhmja e një Kosove sovrane, shumetnike dhe demokratike është në një rajon ballkanik të qëndrueshëm e të begatë, të integruar plotësisht në komunitetin ndërkombëtar.

Në një mesazh për Presidentin Hashim Thaçi, me rastin e përvjetorit të Nëntë të Pavarësisë së Kosovës, zoti Trump thotë se partneriteti midis SHBA dhe Kosovës bazohet në vlera dhe interesa të përbashkëta.

Presidenti Trump thotë se Shtetet e Bashkuara u gëzuan bashkë qytetarët e Kosovës për medaljen e artë historike të fituar në Lojrat Olimpike të Brazilit dhe për pjesëmarrjen e ekipit të futbollit të Kosovës për herë të parë në sezonin FIFA-s.

Në mesazh, Presidenti Trump thotë se SHBA shpresojnë të vazhdojmë bashkëpunimin e gjerë dhe të thellë me Kosovën, të fokusuar në mbështetjen e zhvillimit demokratik dhe ekonomik, forcimin e sundimit të ligjit, zgjidhjen e mosmarrëveshjeve me fqinjët, dhe luftën kundër ekstremizmit të dhunshëm e luftëtarëve të huaj terroristë.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG