Lidhje

David Phillips: Kujdes nga ndihmat turke


David L. Philips Director peace building and rights program Columbia University

David Filips, drejtor i Institutit për Paqe në Universitetin Kolumbia të SHBA, tha në një intervistë për Zërin e Amerikës se drejtuesit politikë të vendeve të Ballkanit perëndimor duhet të kenë kujdes nga angazhimet e Turqisë dhe vendeve të Gjirit (Persik), sepse ato, sipas tij, ndikojnë në rritjen e ekstremizmit të dhunshëm. Ai thotë se komuniteti ndërkombëtar duhet të ndihmojë zhvillimin ekonomik dhe arsimin në këtë pjesë të Ballkanit, si masa për pengimin e radikalizmit.

Z. Filips i bëri komentet në Shkup, ku mori pjesë në një konferencë mbi ekstremizmin e dhunshëm.

David Philips per krizen ne Maqedoni
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG