Lidhje

SHBA akuzojnë Rusinë për dislokimin e raketës


Shtetet e Bashkuara akuzuan për herë të parë publikisht Rusinë për dislokimin e një rakete Kruz në kundërshtim me një marrëveshje 30 vjeçare për kontrollin e armëve.

Zëvendës kreu i Shtatmadhorisë amerikane, Paul Selva konfirmoi në Kongres se instalimi i raketës me bazë tokësore shkel "frymën dhe qëllimin" e Traktatit të vitit 1987 për Forcat Bërthamore me rreze të mesme veprimi.

Komentet e gjeneralit Selva para Komisionit të Dhomës për Shërbimet e Armatosura janë konfirmimi i parë publik që ushtria amerikane u bën njoftimeve të muajit të kaluar se Rusia kishte dislokuar fshehurazi raketën Kruz.

Selva tha se dislokimi i raketës paraqet "rrezik për shumicën e objekteve të SHBA në Evropë." Ai shtoi se ky hap i Rusisë është një përpjekje e Rusisë për të kërcënuar NATO-n.

Sipas administratës së ish-presidentit Barack Obama, raketa Kruz e tipit SSC-8 ishte testuar në vitin 2014, duke shkelur traktatin që ndalon dislokimin në tokë të raketave amerikane dhe ruse me rreze të mesme veprimi.

XS
SM
MD
LG