Lidhje

Polonia kërkon ekstradimin e të akuzuarit nazist


Polonia thotë se do të kërkojë arrestimin dhe ekstradimin e një personi të moshuar në Minesota, i identifikuar nga agjencia e lajmeve Associated Press si ish komandant nazist, përgjegjës për masakrimin e 44 civilëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Agjencia Associated Press thotë se 98 vjeçari Michael Karkoc, i cili jeton në Mineapolis, ka qënë komandant i Legjionit Ukrainas Vetmbrojtës të udhëhequr nga njësia naziste, SS. Associated Press pretendon se Karkoc urdhëroi ushtarët që të sulmonin një fshat polak si hakmarrje për vrasjen e një oficeri SS. Autoritetet polake shprehin siguri se Karkoc është njeriu i kërkuar. Andrzej Pozorski është hetues polak.

“Mbledhja e dëshmive në kërkim të individëve përgjegjës, që në këtë rast është gjenocid dhe krim kundër njerëzimit, është një sukses i madh në vetvete. Rasti tregon se një mundësi e tillë ende egziston ose të paktën kemi një shans për të sjellë para drejtësie përsonat përgjegjës. Nuk duhet të ndalojë ndjekja e të dyshuarve për krime për aq kohë sa egziston edhe mundësia më e vogël për vënien e drejtësisë.”

Associated Press thotë se Karkoc i gënjeu autoritetet amerikane të imigracionit pas luftës para se të vendosej në shtetin Minesota. Familja e tij i quan akuzat “shpifje skandaloze dhe të pabaza” dhe thotë se faktikisht ai ishte pjesë e një grupi të fshehtë që luftoi nazistët.

Nga ana tjetër, Associated Press thotë se dëshmitë kundër Karkoc vijnë nga ushtarë të tjerë dhe dokumente të kohës së luftës, përfshi ditarin e vetë atij në gjuhën ukrainase. Karkoc vuan nga sëmundja Alzheimer. Prokurorët gjermanë hoqën dorë nga çështja e tyre kundër tij në vitin 2015 pasi mjekët amerikanë thanë se ai nuk ishte në gjendje shëndetësore për të dalë në gjyq.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG