Lidhje

Ankara, paraqiten në gjyq ushtarakët e dyshuar


Në Ankara, më tepër se 200 të dyshuar, shumë prej të cilëve ushtarakë të rangut të lartë, përfshirë ish kreun e forcave ajrore të Turqisë, u paraqitën sot në gjyq, të akuzuar për orkestrimin e grushtit të dështuar të shtetit të vitit 2016.

Për të akuzuarit kërkohet burgim i përjetshëm.

Të pandehurit u sollën në gjykatë nën masa të rrepta sigurie dhe u detyruan të kalojnë mes protestuesish që thërrisnin duke kërkuar dënimin e tyre me vdekje.

Gjatë grushtit të shtetit u vranë më shumë se 240 vetë.

Ankaraja ka fajësuar klerikun mysliman në mërgim Fethullah Gulen si organizator të grushtit të dështuar të shtetit kundër Presidentit Tayyip Erdogan, akuzë që ai e mohon.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG