Lidhje

Porti i Durrësit, sekuestrohen 705 kg marijuanë


Në Shqipëri policia zbuloi dhe sekuestroi një sasi të madhe marijuana të fshehur në një kamion ishte në pritje për t’u nisur me target drejt Italisë nga porti i Durrësit. Afër 705 kilogram Cannabis sativa u gjend e fshehur në një ngarkesë me kastraveca. Sasia e madhe e drogës u zbulua pas informacioneve që policia kishte marrë në rrugë operative.

Në pranga përfundoi shoferi i automjetit, një shtetas maqedonas, Kiril Filev 32 vjeç. Policia tha se në kërkim janë shapllur edhe 3 të tjera, identiteti i të cilëve nuk bëhet I ditur për shkak të hetimit.

Ndërkohë në të gjithë vendin vazhdojnë operacionet për goditjen e kultivimit të marijuanës. Sot në fshatin Rras, në vendin e quajtur Qafa e Mollës, Njësia Administrative Gjegjan, Pukë, pronë publike, ambient i hapur, gjatë kontrollit të territorit, u gjetën të kultivuara dhe u asgjësuan në një parcelë 370 bimë narkotike të llojit Cannabis Sattiva, me lartësi 10-110 cm, si dhe një serë janë gjetur 810 tasa plastik (kubik ) ku në 300 prej tyre kishte të kultivuar fidanë , ndërsa në 510 tasa kubik ishin të mbushur me dhe’ gati për përgatitje të mbjelljes së bimës narkotike.

Për këtë rast, tre persona, administratorja e Njësisë Administrative Gjegjan, Pukë, kryeplaku i fshatit Rras dhe inspektori i Policisë Pyjore që mbulon Njësinë Administrative Gjegjan, Pukë, po procedohen penalisht, në gjendje të lirë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG