Lidhje

Ushtria irakiane rimerr kontrollin e xhamisë historike në Mosul


Autoritet në Irak njoftuan sot se rimorrën kontrollin e xhamisë historike në qytetin e Mosulit të shkatërruar nga militantët e Shtetit Islamik.

Ishte pikërisht nga ai vend që tre vite më parë kreu i grupit militant vetëshpalli kalifatin.

Të shtunën e javës së kaluar militantët e hodhën në erë xhaminë me një histori 850 vjeçare dhe minaren e saj 45 metra të gjatë.

Forcat irakiane të mbështetura nga ajri dhe toka prej koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara po punojnë për të larguar luftëtarët e fundit të Shtetit Islamik nga pjesa e qytetit të vjetër të Mosulit perëndimor.

Mosuli ra në duart e Shtetit Islamik në vitin 2014.

Kryeministri irakian Haider al-Abadi tha se hedhja në erë e xhamisë ishte "njohja zyrtarisht e humbjes" nga ana e Shtetit Islamik.

Grupi militant ka humbur kontrollin e qyteteve të mëdha irakiane por kontrollon ende një pjesë të konsiderueshme të Sirisë. Sipas një njoftimi sot të Vëzhguesit Sirian për të Drejtat e Njeriut, forcat kryengritëse siriane që mbështeten nga Shtetet e Bashkuara kanë rrethuar plotësisht qytetin e Rakës në Siri, i cili shërben si kryeqyteti de-fakto i Shtetit Islamik duke i prerë grupit xhihadist edhe rrugëdaljen e fundit nga ky qytet.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG