Lidhje

Përkujtohet në Shkodër profesor Arshi Pipa


Shkodra kujton Arshi Pipen
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

Shkodra kujton Arshi Pipen

Në Muzeun e Kujtesës së Krimeve të Komunizmit në Shkodër u përkujtua 20 vjetori i ndarjes nga jeta në SHBA e shkrimtarit, kritikut dhe politologut Arshi Pipa, i cili u përndoq dhe burgos nga regjimi komunist për shkak të qendrimit dhe bindjeve antikomuniste. Pjesëmarrësit u shprehen se Arshi Pipa dha kontribut të shquar në fushën e albanologjië, demaskimit të komunizmit dhe mbrojtjen e çështjes kombëtare ndërsa vepra e tij ende nuk njihet plotësisht nga publiku shqiptar.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, përgatiti kronikën :

Shkodra kujton Arshi Pipen
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG