Lidhje

Presidenti brazilian i mbijeton një votimi për shkarkimin e tij


Deputies from opposition parties carry signs that read in Portuguese "Temer Out," during a key vote by the lower chamber of Brazil's Congress on whether to suspend Brazil's President Michel Temer and put him on trial over an alleged bribery scheme, in Bra

Presidenti i Brazilit Michel Temer mundi t’i mbijetojë një votimi në Kongres, që do ta kishte pezulluar atë nga detyra për shkak të akuzave për korrupsion. Zoti Temer, i cili ka qenë më parë nënpresident i Brazilit, erdhi në postin e Presidentit në gusht të vitit të kaluar, pas shkarkimit të presidentes Dilma Rousseff.

Temer foli për gazetarët pak, pasi përkrahësit e tij siguruan një të tretën e votave të nevojshme të Parlamentit, që e mbështetën atë.

"Vendimi që u mor sot në Parlament nuk është një fitore personale për askënd, por për demokracinë dhe ligjin, për fuqinë e institucioneve dhe të Kushtetutë,.”- tha ai.

Temer tha se tani është koha që ai të punojë për qeverinë dhe për forcimin e ekonomisë së vendit.

75-vjeçari Temer, i cili ka qenë më parë, për një periudhë 5-vjeçare nënpresident i Brazilit, erdhi në postin e Presidentit në gusht të vitit të kaluar, pas shkarkimit të presidentes Dilma Rousseff, nën akuzat për korrupsion.

Pas një votimi me shumicë dërrmuese votash në Parlament për shkarkimin e Presidentes, zoti Temer u bë President i Brazilit më 31 gusht të vitit 2016, me premtimin për “një shpëtim kombëtar”.

Në seancën e djeshme të parlamentit brazilian, ndërsa anëtarët që votuan kundër zotit Temer folën hapur kundër tij, shumica e ligjvënësve që e mbështetën thjeshtë hodhën votën “Jo” mesa duket për të mos u pare nga publiku si mbështetës të një udhëheqësi që gëzon shumë pak mbështetje t në mbarë vendin.

Megjithë fitoren, e ardhmja e presidentit brazilian mbetet e pasigurtë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG