Lidhje

Irak, kurdët shpallin fitoren në referendumin për pavarësi


Udhëheqësi kurd i Irakut Masoud Barzani shpalli të martën fitoren në referendumin për pavarësinë dhe bëri thirrje për një "dialog" me autoritetet irakiane, të cilët e kanë hedhur poshtë votimin si jokushtetues.

"Në vend të ngacmimeve, le të kemi dialog për një të ardhme më të mirë", tha ai, duke shtuar se "negociatat janë rruga e drejtë për të zgjidhur problemet, jo kërcënimet apo gjuha e forcës".

Të hënën, kurdët e Irakut votuan mbi një referendum për pavarësinë që u kundërshtua nga qeveria në Bagdad, si dhe nga Turqia dhe Shtetet e Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG