Lidhje

Nënpresidenti Pence pret presidentin Thaçi në Shtëpinë e Bardhë


Nënpresidenti amerikan Mike Pence priti sot Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi në Shtëpinë e Bardhë për të riafirmuar mbështetjen e Shteteve të Bashkuara për një Kosovë sovrane, demokratike dhe të begatë.

VP Pence and President Thaci
VP Pence and President Thaci

Në një deklaratë të zyrës së Shtëpisë së Bardhë thuhet se nënpresidenti shprehu mirënjohjen për udhëheqjen e zotit Thaçit, së bashku me presidentin serb Vuçiç, për të avancuar dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja për të normalizuar marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë. Udhëheqësit ranë dakord, thuhet në deklaratë, për rëndësinë e avancimit të reformave për të forcuar sundimin e ligjit, për të luftuar korrupsionin dhe për të nxitur rritjen ekonomike.

Nënpresidenti shprehu mbështetje për transformimin e Forcave të Sigurisë së Kosovës, nëpërmjet mjeteve kushtetuese dhe inkurajoi Kosovën që të ratifikojë marrëveshjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi për të zgjidhur këtë çështje të kahershme.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG