Lidhje

Maltë: Autoritetet zotohen të zbardhin vrasjen e gazetares


Kryeministri i Maltës, Joseph Muscat ka ofruar një “shpërblim të konsiderueshëm” për të dhëna mbi vrasjen e gazetares Daphne Galizia, e cila ka shkruar një numër artikujsh mbi korrupsionin në këtë vend mesdhetar. Gazetarja u vra të hënën nga një mjet plasës i vënë në makinën e saj:

Vrasja e gazetares Daphne Galizia e ka tronditur Maltën. Galizia ekspozonte raste mit-marrjesh, afere për fshehje fitimesh për të shmangur taksat dhe sulmonte figura të fuqishme në blogun e saj.

Të hënën, sapo kishte dalë nga shtëpia dhe po udhëtonte me makinë, shpërtheu një mjet plasës i vënë në automjetin e saj.

Kryeministri i Maltës Joseph Muscat është zotuar të përdorë çdo mjet për të identifikuar autorët e sulmit:

Joseph Muscat, kryeministër i Maltës

“Është e papranueshme, jo vetëm në Bashkimin Evropian por kudo në botë, jo vetëm për një gazetar, por për këdo. Kjo nuk është për ne thjesht vrasja e një gazetareje, por një sulm ndaj vlerave tona si shoqëri. Prandaj qeveria jonë është plotësisht e vendosur të mos kursejë asnjë burim, të marrim edhe ekspertë të huaj nëse është e nevojshme, për të zbuluar faktet,” tha kryeministri.

Vetë kryeministri Muscat ka qenë një ndër figurat nën dyshime në disa artikuj të gazetares Galizia mbi kompani jashtë Maltës ku ajo thotë se qeveritarë e politikanë të ndryshëm të vendit fshinin paratë për të shmangur taksat.

Në një postim sot në Facebook, djemtë e gazetares së vrarë i bënë thirrje kryeministrit të japë dorëheqjen “për dështim në detyrën e tij për të mbrojtur liritë themelore”. Po ashtu ata u shprehën kundër njoftimit të kryeministrit për të ofruar shpërblim për identifikimin e vrasësve, duke thënë se nuk janë të interesuar për të arritur “drejtësinë pa ndryshime” në qeverisjen e vendit.

Gazetarja po kujtohet nga miqtë dhe kolegët si një gazetare që nuk bënte kompromise në përpjekjen për të gjetur të vërtetën. Politikanë dhe figura të tjera që kanë qenë në shenjestër të kritikave të gazetares, kishin një opinion tjetër. Glen Bedingfield, deputet i Partisë Laburiste, thotë se Galizia në fillimet e saj ekspozonte korrupsionin, por më pas ishte kthyer në një raportuese thashethemesh, duke përdorur sulme personale kundër politikanëve dhe familjeve të tyre.

Ndërkaq, hetuesit po analizojnë ngjashmëritë e këtij shpërthimi me bomba të vëna në makina të tjera gjatë dy viteve të fundit. Gjatë kësaj periudhe, gjashtë vetë, përfshirë gazetaren Galizia, janë vrarë në shpërthime të tilla. Asnjë nga këto raste nuk është zgjidhur.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG