Lidhje

Korrupsioni në FIFA, dënohen dy zytarë


Jose Maria Marin

Një juri amerikane ka dënuar dy ish-zyrtarë futbolli nga Amerika e Jugut nën akuzat për korrupsion, vendimet e para në një hetim amerikan për FIFA-n.

Një gjykatë federale në Nju Jork diskutoi për një javë para vedimit dhe do të vazhdojë javës që vjen shqyrtimin e rastit të një zyrtari të tretë.

Jose Maria Marin, ish-kreu i konfederatës të futbollit të Brazilit dhe Juan Angel Napout, ish-kreu i futbollit të Paraguait, u shpallën fajtorë për bashkëpunim në mashtrim, akuza kryesore ndaj tyre. Marin u shpall fajtor për gjashtë nga shtatë akuzat ndërsa Napout për tre nga pesë.

Juria ende nuk ka arritur ende një konsensus për ish-presidentin e federates peruane të futbollit, Manuel Burga, që përballet me akuzën për bashkëpunim për mashtrim.

Tre zyrtarët u arrestuan në vitin 2015, të akuzuar se kishin rënë dakord që të merrnin miliona dollarë rryshfet për të dhënë të drejtat televizive dhe të reklamave për lojra futbolli.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG