Lidhje

Rrëzimi i avionit në Rusi, gabim i pilotëve


Personnel work at the scene of the AN-148 plane crash near Stepanovskoye, about 40 kilometers (25 miles) from the Domodedovo airport, Russia, Feb. 12, 2018. The plane carrying 71 people crashed Sunday near Moscow, killing everyone aboard.

Hetuesit njoftuan se një gabim i pilotëve si dhe keqfunksionimi i sensorëve ka të ngjarë të ketë shkaktuar rrëzimin e një avioni pasagjerësh në Rusi, si pasojë e të cilit u vranë të 71 personat në bord.

Pasi kontrolluan të dhënat e regjistruesit të fluturimit, Komiteti Ndërshtetëror i Aviacionit tha se rrëzimi të dielën pranë Moskës, ndodhi pasi pilotët panë të dhëna të ndryshme mbi shpejtësinë e avionit.

Sipas anëtarëve të komitetit defekti tek lexusi i të dhënave ndodhi pasi pilotët nuk patën aktivizuar një njësi ngrohjeje, përpara nisjes së avionit.

Aeroplani u nis nga aeroporti i Domodedovos në Moskë për një udhëtim drejt qytetit të Orskut. Ai u rrëzua në një fushë rreth 64 kilometra në juglindje të kryeqytetit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG