Lidhje

Avionët turq godasin forcat pro qeveritare në Siri


.

Avionët luftarakë turq sulmuan forcat qeveritare pro-siriane të shtunën në enklavën veriperëndimore në Afrin të Sirisë, duke vrarë të paktën 36 luftëtarë, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

Forcat Demokratike të Sirisë (SDF) konfirmuan sulmet ajrore turke në një deklaratë, por nuk dhanë një shifër për numrin e viktimave apo vendndodhjen e sulmeve. SDF është një aleancë e milicisë e udhëhequr nga Njësitë për Mbrojtjen e Popullit Kurd (YPG).

Grupi vëzhgues me bazë në Britani tha se ky ishte sulmi i tretë i tillë ndaj forcave qeveritare pro-siriane në enklavë në më pak se 48 orë.

Forcat qeveritare pro-siriane mbërritën në Afrin javën e kaluar për të mbështetur njësitë YPG, një muaj pasi kurdët kërkuan ndihmë. Që kur luftëtarët opozitarë të kryesuar nga Turqia filluan sulmin e tyre në Afrin më 20 janar, ata kanë përparuar në mënyrë të vazhdueshme.

Grupi vëzhgues tha se forcat e udhëhequra nga Turqia kanë fituar kontrollin e më shumë se 20 përqind të Afrinit pas kapjes së qytetit Rajo në Afrinin veriperëndimor të shtunën.

Një zyrtar ushtarak me operacionin e udhëhequr nga Turqia tha gjithashtu se një mal me rëndësi strategjike në pjesën verilindore të enklavës është konfiskuar.

Turqia e konsideron grupin YPG një zgjatim "terrorist" të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila ka drejtuar një kryengritje kundër shtetit turk për tre dekada. PKK është parë gjithashtu si një organizatë terroriste edhe nga Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

YPG ka qenë një pjesëmarrës i rëndësishëm në një aleancë kurde-arabe të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në një fushatë për të mposhtur grupin militant të Shtetit Islamik në Siri.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG