Lidhje

1000 hektarë të përmbytura në Nënshkodër


Permbytjet ne Nenshkoder
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Permbytjet ne Nenshkoder

Në zonën e Nënshkodrës janë përmbytur rreth 1000 hektarë tokë bujqësore për shkak të prurjeve të mëdha të lumejve dhe shkarkimeve të detyruara të Hidrocentralit Vau Dejës. Në ndihmë të banorëve kanë shkuar forca dhe mjete të ushtrisë, të cilat, për momentin, po përdorin mjetet e rënda për transportin e banorëve. Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë mohoi sot që përmbytjet të jenë shkaktuar nga shkarkimet e hidrocentraleve, ndërkohë që Bashkia e Shkodrës kërkoi shpalljen e situatës së emergjencës në zonat e përmbytura.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte sot ne Nënshkodër ku përgatiti kronikën që po tramsetojmë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG