Lidhje

Një pastor amerikan mbahet në burg në Turqi


Një gjykatë turke ka vendosur të mos lirojë një pastor amerikan përballë akuzave për terrorizëm dhe spiunazh, pavarësisht rritjes së presionit të SHBA për ta liruar atë.

Arrestimi i pastorit Andrew Brunson është dënuar nga presidenti Trump.
Disa vëzhgues thonë se mbajtja në burg e pastorit Brunson ka gjasa të shtojë thirrjet në Uashington për sanksione kundër Turqisë.
Në ditën e dytë të gjyqit të pastorit të hënën, një dëshmitar që dëshmoi në mënyrë anonime akuzoi pastorin Brunson për ndihmën për Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit, PKK, për të krijuar një shtet të krishterë kurd.

Pastori Brunson akuzohet gjithashtu për mbështetjen e pasuesve të klerikut turk me bazë në SHBA, Fethullah Gulen, i akuzuar nga prokurorët turq për një grusht shtet të dështuar të vitit 2016 në Turqi.
Gjyqi i pastorit Brunson është shtyrë deri më 18 korrik.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG