Lidhje

Fillon gjyqi ndaj ish-këshilltarit të Presidentit Trump, Paul Manafort


Paul Manafort, ish-kryetari i fushatës së Presidentit Donald Trump, doli sot në gjyq në Aleksandria të Virxhinias, në një nga dy çështjet penale që u paraqitën kundër tij nga Prokurori i Posaçëm, Robert Mueller. Ai bëhet i pari mes ish-këshilltarëve të Presidentit Trump që del në gjyq, nën akuzat për mashtrime bankare dhe me taksat nga hetuesit federalë që po shqyrtojnë ndërhyrjen ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

Nga ana e jashtme, akuzat kriminale kundër zotit Manafort – mospagim taksash, mosraportim i llogarive të huaja bankare dhe marrje huash përmes mashtrimit në banka – nuk kanë lidhje me thelbin e hetimit të zotit Mueller.

Akuzat vijnë nga lobizmi dhe aktiviteti i tij si konsulent politik për ish-Presidentin e Ukrainës, Viktor Yanukovych.

Ndërsa punonin nga viti 2006 deri në vitin 2015 për zotin Yanukovych dhe forcën e tij politike pro-ruse, Partinë e Rajoneve, zoti Manafort dhe ish-partneri i tij i biznesit, Rick Gates, akuzohen se fituan dhjetra miliona dollarë, ndërkohë që ia fshehën këto të ardhura agjencisë së taksave.

“Emri i zotit Manafort përmendet në ‘listën e zezë’ të Partisë së Rajoneve. Sipas kësaj liste, 12 milionë dollarë janë shpenzuar për të mbuluar shpenzimet e lidhura me këtë person duke filluar nga nëntori 2007. Regjistrimi i fundit në librin e llogarive që lidhet me zotin Manafort, është bërë më 5 tetor 2012”, thotë Artem Sytnyk, shefi i zyrës së anti-korrupsionit në Ukrainë.

Prokurorët thonë se për të shmangur pagesën e taksave të larta, ata krijuan kompani sekrete fantazma dhe llogari në parajsa fiskale për t’i përcjellë të ardhurat nga Ukraina, duke i paraqitur si hua në llogari bankare amerikane dhe duke blerë prona miliona dollarëshe dhe mallra luksoze me to.

Pasi zoti Yanukovych u rrëzua nga pushteti në vitin 2014 dhe të ardhurat e tyre nga Ukraina ranë, Manafort dhe Gates akuzohen se sajuan një skemë tjetër për të fituar para: përdorën pronat e tyre të patundshme në Shtetet e Bashkuara si garanci për të siguruar me metoda mashtruese mbi 20 milionë hua nga bankat, duke i ekzagjeruar të ardhurat e tyre.

Prokurorët thonë se mbi 75 milionë dollarë kaluan përmes llogarive në parajsa fiskale që hapën Manafort dhe Gates.

Zoti Manafort nuk e ka pranuar fajësinë për akuzat që janë depozituar në gjykatën e Virxhinias, si edhe për një çështje tjetër në gjykatën federale në Uashington.

Ai ndodhet në burg që nga qershori, kur gjykatësi i çështjes së Uashingtonit, ja hoqi të drejtën e lirisë me kusht, pasi e akuzoi se ishte përpjekur të ndikonte tek dëshmitarë të mundshëm.

Manafort kishte qenë nën hetim federal që nga viti 2014 mbi dyshime për lobim të paligjshëm dhe mashtrime financiare. Por vitin e kaluar ai u përfshi në hetimin e Rusisë, pasi zoti Mueller filloi të analizonte lidhjet mes anëtarëve të fushatës së zotit Trump dhe Rusisë.

Prej 14 muajsh, zoti Muller ka mbledhur prova për çështjen kundër Manafortit.

I pandehuri përballet me 18 akuza. Vetëm akuzat për mashtrime bankare dhe konspiracion mund të sjellin dënime me nga 30 vjet burg secila.

Por disa ekspertë ligjorë thonë se Manafort mund t’i ketë varur shpresat tek një falje presidenciale nga zoti Trump që e ka quajtur ish-kryetarin e fushatës së tij “njeri të mirë” që po trajtohet padrejtësisht. Megjithatë zoti Trump nuk ka thënë shprehimisht se do ta bëjë këtë.

Ndërkaq, disa ekspertë ligjorë kanë thënë se edhe një falje presidenciale mund të mos e ndihojë zotin Manafort, pasi ndaj tij mund të ngrihet padi në një gjykatë shteti për shumë nga krimet për të cilat akuzohet nga prokurori i posaçëm. Faljet presidenciale mund të bëhen vetëm për krime federale.

“Ka mundësi që të mos përfitojë dot nga një falje, pasi ka gjithë këto akuza për pastrim parash kundër tij, për të cilat mund të paditet në shtetin e Nju Jorkut”, thotë Nick Akerman, ish-prokuror i çështjes Watergate.

Duke qenë se presidenti Trump e ka quajtur hetimin e prokurorit të posaçëm, Mueller "një gjueti shtrigash”, vendimi që do të merret në rastin e zotit Manafort, mund të përcaktojë besueshmërinë e hetimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG