Lidhje

Anija e shpëtimit me qindra migrantë nuk lejohet të ankorohet


Një anije evropiane shpëtimi me 141 migrantë në bord po vazhdon të kërkojë një vend të sigurtë për t’u ankoruar, kur kanë kaluar katër ditë që kur anija i gjeti migrantët në Mesdhe.

“The Aquarius”, anija e drejtuar nga organizatat “SOS Mesdheu” dhe “Mjekët Pa Kufij”, thotë se Italia dhe Malta nuk e kanë pranuar atë në brigjet e tyre. Grupet kanë akuzuar të dy qeveritë për shkeljen e ligjit ndërkombëtar detar që lejon anijet të ankorohen në pikën më të afërt të sigurtë. Nick Romaniuk është kordinator për kërkim-shpëtimin.

“Do të jem në anije për një muaj e gjysëm por këta njerëz nuk duhet të jenë. Ata meritojnë të zbarkojnë në tokë sa më parë që të jetë e mundur, ku mund të marrin trajtimin e duhur. Ka të plagosur dhe të sëmurë. Ata kanë nevojë për trajtim nga institucionet e duhura mjekësore në tokë.”

Organizata “SOS Mesdheu” thotë se pjesa dërmuese e migrantëve erdhën nga Somalia dhe Eritrea dhe janë mbajtur në kushte çnjerzore në Libi para se të niseshin në det të hapur.

Çdo vit mijëra njerëz nga Afrika Nën-Sahariane dhe vende si Siria dhe Afganistani përpiqen të kalojnë Mesdheun për t’i shpëtuar luftës, terrorizmit dhe varfërisë dhe gjetjes së një jete më të mirë në Bashkimin Evropian.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG