Lidhje

Mattis takon ministrin e Jashtëm saudit për çështjen Kashogi


Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis tha se u takua me Ministrin e Jashtëm Saudit Adel al-Jubeir të shtunën në konferencën e sigurisë në Bahrein, ku sekretari theksoi nevojën për një hetim transparent për vrasjen e gazetarit saudit Xhamal Kashogi më parë këtë muaj në konsullatën e Rijadit në Turqi.

Mattis tha në konferencën e sigurisë se "vrasja e Xhamal Kashogit në një ndërtesë diplomatike duhet të na shqetësojë të gjithëve ..." Dështimi i ndonjë kombi që t'i përmbahet normave ndërkombëtare dhe sundimit të ligjit minon stabilitetin rajonal në një kohë kur ai është shumë i nevojshëm. "

Sekretari i Mbrojtjes tha se sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka pezulluar tashmë disa viza saudite dhe "do të ndërmarrë masa shtesë" kundër personave përgjegjës.

Ndërkohë, sipas një raporti të Associated Press avokati i përgjithshëm i Arabisë Saudite ka planifikuar të mbërrijë në Turqi të djelën. Saud al-Mojeb pritet të takohet me hetuesit turq që po shqyrtojnë vrasjen e Kashogit.

CNN-i njoftoi se Salah bin Xhamal Kashogi, i biri i vrarë i gazetarit të vrarë, ka mbërritur në Shtetet e Bashkuara.

Atij i ishte ndaluar të udhëtonte nga qeveria saudite deri në fillim të kësaj jave. Kufizimi i pasaportës së tij u hoq pas publikimit të një fotografie duke shtrënguar duart me Princin e Kurorës Saudite, mbretin Salman të martën.

Departamenti i Shtetit tha se Sekretari i Shtetit Pompeo ishte "i kënaqur" në heqjen e kufizimit të udhëtimit. Pompeo i kishte kërkuar sauditëve që të lejojnë Salah Kashogin të largohet nga vendi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG