Lidhje

Pakistan: Shtyhet lirimi i së krishterës akuzuar për blasfemi


Lirimi fillim kësaj jave nga Gjykata e Lartë pakistaneze e Asia Bibit, një grua e besimit krishterë, e akuzuar për blasfemi, po shtyhet.

Shpallja e saj e pafajshme, nxiti mërkurën protesta gjithë vendin dhe shumë tjera do zhvilloheshin sot pas lutjeve premtes.

Asia Bibi, u arrestua pas një debati me disa gra ndërsa po punonin fushë.

Disa ditë vonë, një burrë e akuzoi Asia Bibin për përdorimin e gjuhës fyese ndaj profetit Muhamed përpara grave tjera.

Ajo kaloi tetë vite burg e dënuar 2010 për blasfemi, një vepër sipas ligjit pakistanez dënohet me vdekje.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG