Lidhje

Macron viziton Gjermaninë në ditën për viktimat e luftës


France's President Emmanuel Macron and German President Frank-Walter Steinmeier attend a wreath laying ceremony at the Central Memorial for the Victims of War and Dictatorship in Berlin, Nov. 18, 2018.

Kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier morën pjesë në ceremoninë e vendosjes së kurorës në Memorialin e Viktimave të Luftës dhe Diktaturës në Berlin.

Një javë pas 100 vjetorit të Luftës së Parë Botërore, Macron mbajti një fjalim edhe në parlamentin gjerman.

Në fjalimin e tij në Bundestag Macron tha se Gjermania dhe Franca kishin kapërcyer 200 vjet "luftëra të pamëshirshme" për të bërë një "paqe të qëndrueshme" dhe për "të çimentuar një bashkëpunim në të gjitha fushat . "

Ai është planifikuar të zhvillojë bisedime me Merkel-in për çështjet evropiane dhe ndërkombëtare, më vonë të dielën.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG