Lidhje

Policia belge arreston dhjetëra protestues


Në Bruksel policia belge hodhi ujë dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit të frymëzuar nga lëvizja kundër taksave që përfshiu Francën, e quajtur "jelekët e verdhë", të cilët hodhën gurë në drejtim të zyrës së kryeministrit.

Policia kreu me dhjetëra arrestime. Protestuesit shkatërruan së paku dy furgona policie. Ajo që nisi si një protestë paqësore, por e paautorizuar, e pa udhëhequr nga askush, por e reklamuar gjerësisht në mediat sociale u shdërrua në dhunë kur njerëz të maskuar apo me kapuç, u përpoqën të kalojnë kordonin e policisë.

Për tre orë, turma njerëzisht të cilët ankoheshin për çmimin e karburantit dhe uljen e standardeve të jetesës, ndërprenë trafikun e automjeteve duke ecur në rrugë.

Policia njoftoi se kishte arrestuar rreth 60 vetë përpara se të shpërthente dhuna, kryesisht për bllokimin e rrugëve apo pasi mbanin me vetë fishekzjarre të mëdhenj.

Shumë prej personave të maskuar, hodhën gurë, fishekzjarre si dhe tabelat e sinjalistikës rrugore në drejtim të policisë që reagoi duke hedhur ujë e gaz lotsjellës.

Trazirat zgjatën rreth një orë përpara se policia të arrestonte disa demonstrues, ndërsa pjesa tjetër e turmës u shpërnda. Policia tha se numri i përgjithshëm i protestuesve ishte rreth 500 vetë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG