Lidhje

Kush do të jetë shefi i ardhshëm i Pentagonit?


Largimi më herët se sa pritej i sekretarit amerikan të Mbrojtjes Jim Mattis, e ka zhvendosur vemendjen tek emërimi nga Presidenti Donald Trump i një shefi të ri të Pentagonit.

Zëvendëssekretari i Mbrojtjes Patrick Shanahan do të jetë sekretari në detyrë i mbrojtjes duke filluar nga 1 janari, sipas një njoftimi të Presidentit Trump me një koment në Twitter të dielën.

Zoti Shanahan ka punuar për më shumë se tre dekada në kompaninë Boeing dhe ishte zëvendëspresident i kompanisë kur mori postin e zëvendës shefit të Pentagonit në korrik 2017.

Zyrtarët amerikanë thanë se nuk e dinë nëse zoti Shanahan do të jetë kandidati i presidentit për postin e shefit të ri të Pentagonit për të zëvendësuar zotin Mattis.

Në Shtetet e Bashkuara është mjaft e pazakontë që Pentagoni të ketë një sekretar në detyrë. Historikisht, kur një sekretar i mbrojtjes jep dorëheqjen, ai qëndron në post deri në konfirmimin e një pasardhësi.

Dorëheqja e zotit Mattis shënoi fundin e tensioneve në marrëdhëniet midis tij dhe Presidentit Trump që ishin thelluar muajt e fundit. Javën e kaluar thyerja mes tyre u bë e plotë pas vendimit të zotit Trump për të tërhequr trupat nga Siria. Ajo u bë publike me letrën e dorëheqjes që zoti Mattis i paraqiti Presidentit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG