Lidhje

Televizioni "Netflix" tërheq një episod me kërkesën e Riadit


Televizioni kabllor amerikan Netflixka hequr nga shërbimi i tij Arabinë Saudite një episod një shfaqjeje satirike gjatë cilit kritikohet Princi i Kurorës Mohammed bin Salman.

Episodi shfaqjen televizive "Akti patriotik me Hasan Minhaj-in" ndodhet platformën mediatike variantin aglisht prej muajit tetor dhe javën e kaluar u hoq varianti gjuhën saudite i saj.

"Ne mbështesim fuqimisht lirinë artistike dhe e kemi hequr këtë episod vetëm Arabinë Saudite pasi morëm një kërkesë vlefshme ligjore dhe mënyrë veprimet tona ishin në përputhje me ligjin vendas", thanë përfaqësuesit e Netflix-it një deklaratë.

Revista “Financial Times” raportoi se ankesa për episodin ishte bërë nga Komisioni për Komunikimin dhe Teknologjinë e Informacionit i Arabisë Saudite.

Drejtori për fushatën Lindjen e Mesme i organizatës Amnesty International Samah Hadid tha se censura e qeverisë saudite ndaj Netflix-it është "dëshmi e mëtejshme për një goditje pamëshirshme ndaj lirisë shprehjes".

Hasan Minhaj-i, i cili u shfaq me një "Daily Show" televizionin kabllor dhe drejtoi darkën e shoqatës korrespondentëve Shtëpisë Bardhë përpara se niste shfaqjen e tij vitin e kaluar, përmendte episod një numër kritikash rreth Arabisë Saudite dhe Princit Mohammed.

Ato përfshinin vrasjen muajin tetor gazetarit Washington Post-it Jamal Khashoggit konsullatën saudite Stamboll Turqisë. Arabia Saudite dha shpjegime shumta për vdekjen e Khashoggi përpara se pranonte se ai ishte vrarë konsullatë. Por sipas autoriteteve Riadit vrasja ishte rezultat i një operacioni paprinciptë dhe se nuk ishte kryer me urdhër Princit Kurorës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG