Lidhje

BE mbështet Shqipërinë e Malin e Zi për përballimin e emergjencave


BE mbështet Shqipërinë e Malin e Zi për përballimin e emergjencave
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

Mbështetur nga një program i Bashkimit Europian, Shqipëria dhe Mali i ZI po bashkëpunojnë në përballimin e katastrofave natyrore. Në takimin e zhvilluar sot në Shkodër u tha se, si Mali i Zi ashtu edhe Shqipëria ende nuk kanë strukturat dhe kapacitetet e mjaftueshme logjistike dhe njerëzore për përballimin në kohë të situatave të rënda të fatkeqësive natyrore.

Vitet e fundit, të dy vendet fqinjë janë prekur nga përmbytje masive dhe fatkeqësi të tjera natyrore, që kanë shkaktuar dëme jo vetëm në mjedisin e përbashket natyror, por edhe në ekonomitë e tyre.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG