Lidhje

Gjenerali amerikan: Kapacitetet bërthamore koreano-veriore, të pandryshuara


Një ushtarak i lartë amerikan shërben Korenë e Jugut thotë se kapacitetet bërthamore dhe aftësitë e tjera ushtarake Koresë Veriut mbeten pandryshuara dhe përbëjnë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj.

Gjenerali Robert Abrams, kreu i forcave amerikane Seul i bëri komentet martën përpara komisionit Forcave Armatosura Senatit, duke nënvizuar ngërçin diplomatik mes Shteteve Bashkuara dhe Phenianit kur Presidenti Donald Trump dhe Kim Jong Un-i ranë dakort qershorin e kaluar Singapor punojnë për çarmatimin bërthamor gadishullit Korean.

"Nuk kam asnjë iluzion se pavarësisht një ulje tensioneve përgjatë zonës çmilitarizuar dhe një ndërprerje provokimeve strategjike, kombinuar me deklarata publike për çarmatim bërthamor, nuk ka ndodhur asnjë ndryshim i verifikueshëm lidhur me aftësitë ushtarake Koresë Veriut", tha ai.

Dy udhëheqësit Donald Trump dhe Kim Jong Un do mbajnë një takim dytë Vietnam vonë gjatë këtij muaji. Zyrtarët amerikanë kanë thënë se presin "përparim rëndësishëm dhe verifikueshëm".

Shumë prej tyre kanë shprehur shqetësimin se Presidenti Trump mund ta përdorë takimin e ardhshëm për njoftuar një rheqje ose pakësim trupave amerikane Korenë e Jugut.

Ndërkohë gjenerali Abrams tha se Koreja e Veriut po i vazhdon stërvitjet ushtarake dimërore cilat i zhvillon çdo vit. Për dekada me radhë Pheniani ka thënë se stërvitjet janë përgatitje rast pushtimi vendit, një pikëpamje Shtetet e Bashkuara e mohojnë fuqishëm.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG