Lidhje

Spanja kërkon ekstradimin nga SHBA të 10 personave


Autoritetet spanjolle kërkuan ekstradimin nga Shtetet e Bashkuara 10 personave, cilët kanë hyrë me forcë ambasadën e Koresë Veriut Madrid muajin e kaluar, përpjekje, sipas tyre për t’ia dhënë informacionin e vjedhur, FBI-.

dyshuarit vetëquhen Mbrojtja Civile Cheollima dhe e përshkruajnë veten si një lëvizje për drejtat e njeriut punon për çliruar Korenë e Veriut. faqen e saj internetit, organizata tha se veprimi i saj Madrid ishte përgjigje ndaj një "situate urgjente".

Një gjyqtar spanjoll beson se dhjetë dyshuarit udhëtuan drejt Shteteve Bashkuara pas sulmit 22 shkurtit. Hong Chang, i cili dyshohet se udhëhoqi grupit kreu bastisjen ambasadë, dyshohet gjithashtu se u përpoq t’ia japë materialin e vjedhur FBI- pas mbërritjes SHBA.

Origjina e grupit mbetet mister. Grupi tha se çfarëdolloj informacion është mbledhur, ia ka dorëzuar Byrosë Federale Hetimeve.

"Ky informacion iu dha me kërkesën e tyre", thuhet deklaratën grupit.

Ndërkohë, n deklaratë e FBI as konfirmoi as mohoi ekzistencën e një hetimi për këtë çështje, por vinte dukje se FBI-ja ka marrëdhënie mira pune me strukturat ligjzbatuese spanjolle.

një reagim martën zëdhënësi i Departmentit Shtetit Robert Paladino tha se “qeveria amerikane nuk ka bëjë fare me këtë çështje".

Zoti Paladino u tha gazetarëve t’u drejtoheshin autoriteteve spanjolle për dhënat fundit rreth hetimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG