Lidhje

Kina thotë se do të ndjekë penalisht ish-shefin e Interpolit


Kina njoftoi se do ndjekë penalisht ish-shefin e Interpolit Meng Hongwei nën akuzat për keqpërdorim fondeve shtetërore dhe abuzim me pushtetin.

Zoti Meng u zhduk shtatorin vitit kaluar gjatë një vizite në vendin e tij origjinës. Ai ishte nisur nga Franca ku ndodhet selia e agjencisë botërore zbatimit ligjit. vonë, Pekini njoftoi se e kishte arrestuar atë nën akuzat për pranim ryshfeti dhe se zoti Meng kishte dhënë dorëheqjen nga Interpoli.

Në një deklaratë mërkurën Komisionit Qendror Disiplinor kinez thuhej se zoti Meng ishte përjashtuar nga Partia Komuniste pushtet për mosrespektimin e parimeve partisë dhe se kishte refuzuar zbatonte vendimet e saj. Ai akuzohet nga qeveria kineze për keqpërdorimin e fondeve shtetërore për një jete luksoze si dhe përdorim postit për t’i gjetur punë bashkëshortes tij.

Meng Hongwei, i cili ka mbajtur gjithashtu dhe postin e ministrit Sigurisë Kinës, është një prej shumë zyrtarë Partisë Komuniste pjesë e një fushate gjithëpërfshirëse presidentit Xi kundër korrupsionit dhe perceptimit pandershëm.

Grupet e drejtave njeriut kundërshtuan emërimin e zotit Mengit si president i Interpolit 2016, pasi druheshin se ai do përdorte postin për arrestuar disidentët kinezë jetonin jashtë vendit.

XS
SM
MD
LG