Lidhje

Mozambik: Pas ciklonit konfirmohen raste kolere


Në Mozambik, pas shkatërrimeve shkaktoi cikloni Idai, autoritetet lokale dhe agjencitë ndërkombëtare ndihmave po ndeshen me një krizë re, kolerën.

Një zyrtar i lartë i shëndetësisë u tha gazetarëve mërkurën se pesë raste sëmundjes janë zbuluar një lagje qytetit bregdetar, Beira, i cili pësoi dëmin madh gjatë stuhisë goditi Mozambikun, Malauin dhe Zimbabven fund javës kaluar. Stuhia dëmtoi infrastrukturën e qytetit, përfshirë sistemin e saj furnizimit me ujë dhe kanalizimeve.

Kolera është një sëmundje bakteriale zakonisht vjen si rezultat i pirjes ujit infektuar dhe kanalizimeve dobëta. Ajo çon diarre serioze mund shkaktojnë vdekjen brenda disa orësh, nëse nuk trajtohet. Punonjësit e shëndetësisë po përballen gjithashtu me një numër rritje njerëzve vuajnë nga diarreja akute.

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se 900 mijë vaksina kundër kolerës pritet mbërrijnë rajon rreth kësaj jave.

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve Bashkuara Antonio Guterres tha martën se bashkësia ndërkombëtare duhet menjëherë rrisë fondet për ndihmuar tre vendet e Afrikës jugore janë shkatërruar nga cikloni.

hënën, Kombet e Bashkuara bënë thirrje për rreth 282 milionë dollarë për mbuluar nevojat e menjëhershme për tre muajt e ardhshëm të Mozambikut, shtetit soi goditjen rëndë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG