Lidhje

Situatë e tensionuar në Bregun Perëndimor


Zyrtarët palestinezë njoftuan të martën se forcat izraelite qëlluan për vdekje një palestinez gjatë përleshjeve mes trupave në territorin e pushtuar të Bregut Perëndimor.

Viktimave ishte një i ri 23 vjeçar. Ushtria izraelite tha se trupat hapën zjarr pasi palestinezët hodhën gurë dhe eksploziv në drejtim të tyre gjatë një bastisje shoqëruar me ndalime, në juglindje të qytetit të Ramallahut.

Tensionet kanë qenë të larta në Bregun Perëndimor që kur një palestinez vrau një ushtar izraelit dhe një rabin gjatë një sulmi me thikë dhe armë zjarri, në mesin e muajit mars.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG