Lidhje

FBI, në proces hetimi 850 raste për terrorizëm të brendshëm


Byroja Federale e Hetimit ka në proces hetimi 850 raste për terrorizëm të brendshëm, njoftoi një zyrtar i lartë i FBI-së.

Rreth gjysma e 850 e hetimeve përfshijnë aktorë kundër-qeverisë, kundër-autoriteteve, i tha ndihmës drejtori kundër terrorizmin në FBI Michael McGarrity komisionit për Sigurinë Kombëtare të Dhomës së Përfaqësuesve.

Dyzet për qind të tjerë janë ekstremistë që nxiten prej ndarjeve racore tha ai.

"Brenda kësaj përqindjeje pjesa dërmuese janë ekstremistë që motivohen nga raca dhe që mbështesin superioritetin e racës së bardhë".

Zoti McGarrity tha se interneti dhe mediat sociale kanë nxitur rritjen kohët e fundit të kërcënimit që vjen nga ekstremistët e brendshëm, që siç tha ai zhvillohen në mënyrë të ngjashme me kërcënimet që vijnë nga ekstremistët islamikë vendas, të cilët FBI-ja i cilëson si ekstremistë të dhunshëm “të rritur në vend”.

"Ajo që po shohim është shpejtësia me të cilën subjektet tona po rriten si kurrë më parë”, tha ai.

Këta individë mund të shkojnë në internet dhe të gjejnë lehtësisht përmbajtje që përputhen me ideologjinë e tyre specifike, pa qenë nevoja të udhëtojnë apo të takohen me të tjerë personalisht, tha ai.

Kjo u mundëson atyre "të radikalizohen mjaft shpejt dhe pastaj të mobilizohen shpejt në akte dhune", tha zoti McGarrity.

Seanca dëgjimore vjen në një kohë kur vdekjet nga sulmet e brendshme ekstremiste kanë njohur rritje në vitet e fundit, duke tejkaluar ato si pasojë e sulmeve me frymëzim fetar.

Vëmendja është përqendruar sidomos tek nacionalistët e bardhë që bashkojnë ndjenjat kundër emigrantëve me ato kundër afrikano-amerikanëve si dhe ndjenjat antisemite.

Muajin e kaluar një adoleshent i armatosur, i cili kishte postuar në internet një manifest të mbushur me urrejtje, hapi zjarr në një sinagogë në Poway të Kalifornisë, duke lënë një grua të vrarë dhe tre të tjerë të plagosur, mes tyre një rabin.

Ngjarja ndodhi gjashtë muaj pasi një person me bindje antisemite dhe pro nacionalistëve të bardhë vrau 11 persona dhe plagosi gjashtë të tjerë në një sinagogë në Pitsburg.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG