Lidhje

Rumani: Dënohet për korrupsion udhëheqësi i partisë në pushtet


Gjykata e Lartë e Rumanisë dënoi me tre vjet e gjysëm burg, një nga njerëzit më të fuqishëm të vendit, Liviu Dragneas, udhëheqësi i Partisë Socialdemokrate në pushtet, nën akuzat për korrupsion dhe abuzim me pushtetin.

Dragnea u gjend fajtor vitin e kaluar për mbajtjen e dy grave në borderonëe një agjencie të ndihmave sociale për familjet, ndërkohë që ato punonin për partinë. Vendimi i Gjykatës së Lartë të Rumanisë erdhi vetëm një ditë pasi partia e Dragneas pësoi humbje të mëdha në zgjedhjet e Parlamentit Europian.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG