Lidhje

FBI: Kina, përgjegjësja kryesore për spiunazh kibernetik në SHBA


Byroja Federale e Hetimit (FBI) po zhvillon shumë se 1 mijë hetime për vjedhje pronës intelektuale 50 shtetet amerikane dhe pothuajse gjitha rastet kanë lidhje me Kinën. Informacioni u i ditur nga drejtori i FBI- Christopher Wray. Ai tha se Kina përbën kërcënimin kryesor për vendin fushën e kundër zbulimit.

Duke dëshmuar përpara komisionit Juridik Senatit, zoti Wray e karakterizoi kërcënimin si " thellin, larmishmin, ndërlikuarin, me sfiduesin, gjithëpërfshirësin e shqetësuesin se çdo kërcënim tjetër për kundër zbulimin".

Kërcënimi kinez varion nga ndërhyrjet kibernetike deri tek korruptimi i personave brendshëm në kompanitë amerikane vogla e mëdha tha zoti Wray duke përmendur një seri rastesh fundit spiunazhit ekonomik kinez hetuara nga FBI-ja.

Ai tha se problem mbetet veçanërisht përpjekja e spiunazhit kinez për vjedhur informacion rreth veprimtarive kërkimore fushën e pronësisë intelektuale financuara me fonde publike.

"Kjo është një qasje me gjitha mjetet nga ana e tyre, kërkon gjithëaq një përgjigje me gjitha mjetet nga ana jonë", tha zoti Wray.

I pyetur rreth zgjedhjeve të ardhshme vitit 2020, zoti Wray tha jo për herë parë se Moska ka si qëllim ndërhyrjen, duke e quajtur Rusinë kërcënimin numër 2 sipas shërbimeve amerikane zbulimit.

Dëshmia e Christopher Wray vjen një ditë përpara dëshmisë dy komisione Dhomës Përfaqësuesve ish-Prokurorit Posaçëm Robert Mueller rreth hetimit tij mbi ndërhyrjen e Rusisë zgjedhjet presidenciale vitit 2016.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG