Lidhje

Në pritje të debatit presidencial të demokratëve


Këtë javë në Detroit zhvillohet debati i dytë i kandidatëve demokratë për president. Analistët presin një përballje të ashpër mes garuesve. Të martën, në skenë do të jenë kandidatët Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren, ndërsa ish nënpresidenti Joe Biden do të debatojë të mërkurën, dhe pritet që ai të përpiqet të shmangë sa më shumë sulmet nga garuesit e tjerë.

Ish nën presidenti Biden kryeson qartë në anketa, por është megjithatë në rënie. Zoti Biden, bashkë me kandidatë të tjerë, vizituan javën që shkoi grupe afrikano-amerikane për të drejtat e njeriut.

Në qendër të vëmendjes ishin komentet e Presidentit Donald Trump kundër katër ligjvënëseve me ngjyrë, që demokratët i quajnë komente raciste.

Gara presidenciale e demokratëve u ashpërsua në qershor, kur senatorja nga Kalifornia, Kamala Harris, pyeti zotin Biden për të kaluarën e tij.

Goditje të ngjashme duhet të presim edhe në debatin që po vjen, thotë një analist për Zërin e Amerikës.

“Ky mund të jetë shansi i fundit për shumicën e 20 kandidatëve. Mënyra për ta bërë këtë është të jenë më agresiv dhe të sulmojnë ata që ajnë në krye të anketave”, thotë Aaron Kall në Universitetin e Miçiganit.

Zoti Biden është sulmuar edhe për mbështjeten që i kishte dhënë në vitin 1994 një projektligji për krimet, i cili sipas senatores Harris çoi në burgosje masive të pakicave.

Po këtë pyetje pritet ta rishtrojë senatori nga Nju Xhersi, Cory Booker. Por, një tjetër analist thotë se votuesit preferojnë të dëgjojnë për çështje ekonomie.

“Mendoj se duhet të fokusohen në çështje si sigurimet shëndetësore, edukimi ose punësimi”, thotë Michael Traugott nga Universiteti i Miçiganit.

Senatori nga Vermonti, Bernie Sanders, i cili radhitet i dyti në sondazhe, me vështirësi po udhëheq në anketa ndaj rivales Elizabet Warren, senatore nga shteti Masaçusets.

“Na duhet një fushatë që i jep energji dhe e gjallëron popullin amerikan”, tha senatori Sanders, kandidat demokrat për president.

Debati u ofron mundësi kandidatëve të flasin drejtpërdrejt me votuesin, gjë që ata do ta bëjnë në muajt e ardhshëm në tubime të vogla kudo në Shtetet e Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG