Lidhje

Francezi kalon La Manshin me disk fluturues


Një ëndërr e vjetër e njeriut, për të fluturar , jo me avion, jo me helikopter apo balon, por vetë nën qiell të hapur, u bë realitet me fluturimin e shpikësit Franky Zapata.

Francezi Zapata përdori shpikjen e tij, një lloj motori fluturues, apo një pllakë fluturuese e pajisur me motor, për të kaluar Kanalin e La Manshit. Ai u nis nga brigjet e Francës dhe mbërriti në brigjet e Anglisë për 20 minuta.

Shpikja e tij punon me pesë motorë me vajguri që Zapata i mbante në një çantë shpine.

Gjatë gjithë rrugës ai u shoqërua nga helikopterë të ushtrisë franceze. Ai u ndal një herë gjatë rrugës në një anije në mes të kanalit për të furnizuar motorin me vajguri.

Ishte hera e dytë që ai tentonte të kalonte La Manshin. Në korrik ai dështoi të përfundonte udhëtimin, pasi ra në ujë kur po përpiqej të ulej në anije për t’u furnizuar.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG