Lidhje

Protesta për klimën paralizon Uashingtonin


Qindra aktivistë bllokuan rrugët kryesore në kryeqytetin amerikan të hënën, duke kërkuar veprim të menjëhershëm nga qeveria ndaj ndryshimeve klimatike. Protestuesit në Uashington përdorën varka me vela, makina dhe mjete të tjera për të bllokuar kryqëzimet kryesore.

Një e hënë pa trafik në rrugët e kryeqytetit amerikan. Ky ishte qëllimi i një koalicioni të gjerë grupesh aktiviste me protestën “Shut Down D.C.” ose “Të Bllokojmë Uashingtonin”, për të dërguar një mesazh të fuqishëm kundër ngrohjes globale. Danika Hawkins është një prej organizatorëve.

“Kemi provuar lloje të ndryshme protestash, kemi dërguar letra, kemi folur me senatorët dhe kongresmenët. Por nuk kemi parë veprime të mjaftueshme. Prandaj po bllokojmë kryeqytetin që ta kuptojnë se sa seriozisht e kemi.”

Policia vërejti me kujdes protestuesit, disa prej të cilëve përdorën mjete të ndryshme për të tërhequr vëmendjen për kauzën e tyre, përfshi një varkë me vela.

Nuk ka patur njoftime për lëndime apo dëme të konsiderueshme, ndërsa janë ndalur dhjetëra protestues. Por kjo nuk i pengoi aktivistët t’u bëjnë thirrje politikanëve që të bëjnë më shumë për të luftuar ndryshimet klimatike. April Goggains është aktiviste me lëvizjen “Black Lives Matter DC”.

“Kryesisht për lëvizjen tonë, e kemi për detyrë që t’u kujtojmë njerëzve që ka afrikano-amerikanë në kryeqytet që po vuajnë çdo ditë nga efektet e ndryshimit të klimës dhe racizmit mjedisor. Njerëzit po humbasin të afërtmit e tyre dhe po përballen me sëmundje të rënda çdo ditë.”

Udhëtarët e kryeqytetit patën reagime të ndryshme për protestën. Shane Pruna punon në Institutin Smithsonian pranë vendit ku u zhvillua protesta dhe u bllokuan rrugët.

“Duhet vepruar. Mendoj se mjedisi duhet pastruar. Është shqetësuese ndotja e oqeaneve. Do të ishte mirë të shikonim që të bëhet diçka, por duke protestuar?”

Will Robin është punonjës në bashkinë e qytetit.

“Kauza është e rendësishme por mendoj se ka një mënyrë më të mirë për ta shprehur. Të gjithë kanë të drejtë të shprehin opinionet e tyre.”

Protestat në Uashington përkuan me fillimin e samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën në Nju Jork, në të cilën do të marrin pjesë udhëheqës nga rreth 60 vende të botës.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG