Lidhje

Udhëheqësit e Kosovës të pikëlluar me vdekjen e ish presidentit Chirac


Në Kosovë udhëheqësit e vendit shprehën keqardhjen për vdekjen e ish presidentit francez, Jacques Chirac, ndërsa kujtuan rolin e tij gjatë luftës së Kosovës.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkroi ne rrjetet sociale se "ai ishte njëri prej figurave të mëdha të politikës botërore që i doli në ndihmë Kosovës në ditët më të vështira, sidomos në Konferencën e Rambouillet dhe përkrahjen për bombardimin e caqeve të policisë dhe ushtrisë serbe në vitin 1999. Jacques Chirac do të mbetet një burrështetas i respektuar dhe emër për të cilin qytetarët e Kosovës do të jenë përjetësisht mirënjohës!' shkroi ai.

Kryeministri në largim i Kosovës, Ramush Haradinaj shkroi se "Kosova do të kujtojë gjithmonë ish Presidentin Chirac si një përkrahës të fuqishëm të vlerave të lirisë dhe jetës, dhe në këtë frymë edhe vendimin për mbështetjen e fuqishme të Republikës së Francës për të ndalur gjenocidin dhe eksodin e popullit të Kosovës në vitin 1999, për intervenimin e NATO-s kundër agresorit serb udhëhequr nga Millosheviqi".

Kryetari i deritashëm i parlamentit, Kadri Veseli, shkroi se "si President i Francës në kohën e bisedimeve në Rambuje dhe sulmeve të NATO-s kundër Serbisë, ai ishte mbështetës i madh i popullit tonë në rrugën drejt lirisë dhe pavarësisë".

XS
SM
MD
LG