Lidhje

Teherani thotë se dy raketa kanë goditur një cisternë iraniane


premten Teherani njoftoi se dy raketa goditën një anije cisternë iraniane Detin e Kuq në brigjet e Arabisë Saudite.

Anija çisternë Sabiti u godit rreth 130 kilometra jug-perëndim qytetit port Arabisë Saudite Jeddah, thuhej një deklaratë Agjencisë Shtetërore Iraniane Lajmeve IRNA, e cila citonte Kompaninë Kombëtare Naftës (NIOC) ka pronësi anijen. Shpërthimi shkaktoi dëmtime anijes si dhe rrjedhje naftës Detin e Kuq, u ndalua pas.

Megjithatë njoftimin e IRNA-s nuk u tha se ndaj kujt rëndonin dyshimet e Iranit se mund ishte autor i sulmit pretenduar me raketa.

Ky është incidenti i fundit rajon një kohë kur gjatë muajve fundit tensionet mes Teheranit dhe Shteteve Bashkuara janë përshkallëzuar.

Arabia Saudite nuk e ka bërë komente rreth sulmit pretenduar.

Flota e 5-të e Marinës amerikane tha se është dijeni njoftimeve mbi incidentin, por nuk bëri asnjë koment mëtejshëm.

Pas sulmit çmimi i naftës u rrit me 2 për qind.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG